Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh/ Hari : 3/3/2012 Isnin
Masa : 40 minit
Kelas : 5 S 2
Bil. Pelajar : 30 orang
M/ Pel : Matematik
Tajuk : Asas Nombor
Objektif : Di akhir sesi pembelajaran ini , murid boleh menyatakan sifar, satu, dua, tiga,.. sebagai nombor dalam asas dua, asas lapan dan asas lima
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari nombor dalam asas sepuluh
Konsep : Sesuatu nombor mempunyai digit-digit tertentu
Bahan : Kad Imbas, lembaran kerja
Nilai : Kejujuran
Kemahiran : Menulis dengan teratur semua nombor dalam asas dua, lapan dan lima
Langkah/Masa |
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
| |
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
| |||
Set Induksi (5 minit) | Nombor dalam asas sepuluh menggunakan sepuluh digit iaitu 0,1,2,3,4,5,6,7,8 dan 9 | Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid dengan menyoal cungkil idea tentang nombor dalam asas sepuluh. | Murid memberi respon | Teknik: Penyoalan seluruh kelas menggunakan contoh-contoh. |
Menstruktur ( 10 min) | i) Nombor dalam asas dua menggunakan dua digit iaitu 0 dan 1 ii) Nombor dalam asas lapan menggunakan lapan digit iaitu 0,1,2,3,4,5,6 dan 7 iii) Nombor dalam asas lima menggunakan lima digit iaitu 0,1,2,3 dan 4 | Mengutarakan satu persoalan melalui kad imbas | Murid membuat hipotesis dan menjawab pertanyaan dari guru | Aktiviti berkumpulan |
Aplikasi idea (10 min) | Menyenaraikan nombor dalam asas dua, lapan dan lima. | Guru tunjukkan masalah dengan lembaran kerja | Murid menyelesaikan masalah dalam kumpulan | Strategi: Perbincangan kumpulan |
Tindakan susulan (10 min) | Menyenaraikan nombor dalam asas dua, lapan dan lima. | Guru boleh mengesan penguasaan Hasil Pembelajaran melalui respons murid. Murid yang telah mencapai 80% aras masteri akan melakukan aktiviti pengayaan manakala murid yang belum mencapai 80% aras masteri akan melakukan aktiviti pemulihan. | Kumpulan pemulihan: mengulang semula Kumpulan pengayaan menyelasaikan soalan-soalan yang berikutnya | Strategi: Perbincangan kumpulan |
Refleksi/ Penutup (5 min) | Menulis dengan teratur semua nombor dalam asas dua, lapan dan lima | Taksir kefahaman murid dengan memberi kuiz pendek. | Murid berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama. | Strategi: Penyoalan semua kelas |